תיאוריית תסביך אדיפוס

June 14th, 2016

 

תסביך אדיפוס הוא מונח אותו תבע הפסיכואנליטיקאי זיגמונד פרויד, ומתאר את הרצון הלא מודע המיני הקיים בתוך ילדים צעירים להחזיק באימא שלהם ולהרוג את אביהם. בעוד שתיאוריה זו עצמה נראית אולי מוזרה למדי, פרוד, פסיכולוגים רבים אחרים, מכירים, מזהים ומסבירים תחושה זו כהיבט חיוני של ההתפתחות הפסיכו מינית של האדם.

תיאוריית תסביך אדיפוס של זיגמונד פרויד נלקחת מהמאה החמישית לפני הספירה, ומבוססת על הדמות של אדיפוס מהמיתולוגיה היוונית, לפיה בשנת 429 לפני הספירה אדיפוס המלך, דמות במחזה מאת סופוקלס, רצח שלא ביודעין את אביו והתחתן עם אימו. סיפור זה עובד אינספור פעמים במהלך התרבות המערבית ומשמש כבסיס לתיאוריה של פרויד.

תסביך אדיפוס

תיאוריה זו מתארת את הרעיונות והרגשות הקיימים בתוך הלא מודע של ילדים, ומתייחסת לרצונם להחזיק באימא שלהם מבחינה מינית ולהרוג את אביהם. פרויד האמין כי מצב מורכב זה מתרחש בקרב בנים ובנות, כששני המינים מבקשים להחזיק באימא ולחסל את האיום של האב, עימו הם מתחרים על תשומת לב האם.

פרויד האמין כי תסביך אדיפוס התרחש במהלך מה שהוא כינה "השלב הפאלי של ההתפתחות". שלב זה הוא השלב השלישי מבין חמישה שלבי התפתחות פסיכו מינית של ילדים אותם הוא זיהה. זהו שלב חיוני להתפתחות הפסיכו מינית של ילד בגילאי שלוש עד שש, ופרויד פיתח תיאוריה לפיה איברי המין של הילד שימשו כמקור העיקרי שלו להנאה, ולכ בשלב זה הוא מתחיל להיות מיני ומזהה את עצמו כיצור מיני.

בשלב זה, כפי שטען פרויד, ילד מפתח לעצמו זהות מינית שונה כ'ילד' או 'ילדה' ומתחיל להכיר בהבדלים הפיסיים והחברתיים בין גברים ונשים. פרויד האמין כי הכרה זו משנה את הדינאמיקה בין ילד להוריו. על פי התיאוריה שלו, ילדים מכונים את התשוקה המינית אותה הם מפתחים כלפי אימם ומתחילים להציג את אבותיהם כריבים המתחרים עימם על תשומת הלב של האם.

המשאלה הלא מודעת של ילדים להחזיק באם מבחינה מינית באופן אותו הם מבינים שהאב מפריע להם ושלא במודע הם רוצים לחסל אותו. פרויד האמין שיחד עם זאת, ילדים מבינים כי אבותיהם חזקים מהם והכרה זו גורמת ללמידה רבה של חרדה בקרב ילדים.

פרויד הרגיש שחרדה זו, המתרחשת באופן לא מודע לחלוטין, באה לידי ביטוי בדרכים שונות בקרב בנים ובנות. בנים חווים חרדה זו כתסביך סירוס, פחד מחוסר הכרה עמוק שאבותיהם החזקים יותר ייקחו באמצעות הגבריות שלהם את תשומת הלב המלאה של האימהות. עבור בנות, חרדה זו מתפתחת לקנאת פין, טינה עמוקה לכוחה של הגבריות של האב, אותה הן מבינות שאין להן.

פרויד האמין שלילדים יש מנגנוני הגנה לא מודעים המשמשים אותם לספק פתרון לחרדות האדיפאליות שלהם. מנגנוני הגנה אלו כוללים דיכוי, הכולל חסימת מוחית של הילד לבצע את דחפיו, ורעיונות ורצונות הקשורים למתחמים של אדיפוס והזדהות, דרכם ילד מתחיל לקחת על עצמו את מאפייני ההורה מאותו המין.

בנוסף כדאי לקרוא על:

תסביך אדיפוס – הבנת המונח

השפעת תסביך אדיפוס על הפסיכואנליזה – השוואה בין גישת פרויד לבין הפסיכואנליזה של היום