בחירה באושר

June 14th, 2016

 

"אושר הוא כמו פרפר: ככל שאתה רודף אחריו, כך הוא חומק ממך, אך אם תפנה את תשומת ליבך לדברים אחרים, הוא יבוא וישב בשקט על כתפך". – דיויד תורו.

אושר הוא משהו אותו אדם בוחר לחוות. ניתן להשיג עבודה חדשה, לחיות במיקום חדש, למצוא חברים חדשים ובן או בת זוג חדשים, אך הישארות במצב תודעה פסימי או שלילי, עם אמונות כמו "אני הקורבן" או "אני לא ראוי", שוללת באופן ברור את האפשרות לחיות חיים שמחים.

אם אדם אינו מבצע בחירה מודעת להיות מאושר, הוא מחזיק את עצמו כלוא במעגל מחשבות מכשילות. אז גם אם משהו טוב ומדהים באמת מגיע לחיים, רוב הסיכויים שזה לא יחזיק מעמד זמן רב כי לא קיימת האפשרות להערכה והפנמה כמה טובים חידושים אלו.

המשמורת הפנימית היא זו שבאמת קובעת את רמת שביעות הרצון והאושר אותו אדם חווה בעולמו החיצוני. אבל יש להבהיר כי רק משום שאושר הוא בחירה פנימית אותה אדם צריך לבצע, אין זה אומר שעליו להתפשר עם כל הנקרה בדרכו רק כדי להיות מאושר.

רק בגלל שאושר הוא בחירה, אין פירוש הדבר בהכרח שיש להסתפק בפחות. אין צורך להתחבר עם בן זוג שאינו מתאים רק כדי לא להיות לבד. אין צורך להחליף את החלומות על טיול בעולם, בחלומות על עשיית יותר כסף. לא קיימת סתירה בין השניים, וכל החלומות ניתנים להגשמה.

רק בגלל שאושר הוא בחירה, אין פירוש הדבר שאדם אמור להסתפק בחיים כפי שאחרים מצפים ממנו לחיות, ולא כפי שהוא, עמוק בליבו, באמת רוצה לחיות. כן, אושר הוא בחירה, אך אין פירוש הדבר שצריך להדחיק את האמת הפנימית בתהליך החתירה לקראת האושר. יש להקשיב לקול הפנימי המנחה ומוביל לעבר הדברים הגדולים.

הקול הפנימי מדריך באופן מלא ומוחלט, אך אין לצפות שפעולות כגון פרידה מבן זוג, עזיבת מקום עבודה או מעבר למדינה אחרת, ישנו את החיים לחלוטין. חשיבה כזו תוביל לאכזבה משמעותית.

כיצד להיות מאושר?

השגת האושר אינה תהליך פשוט, אם לשפוט על פי המספר הגדל והולך של פסיכולוגים. אדם יכול לבחור להיות מאושר, הם אומרים. הוא יכול לרדוף אחר הפרפר החמקמק ולגרום לו לשבת על כתפו. איך? בחלק מהמקרים, פשוט באמצעות ביצוע המאמץ לפקח על פעולת המוח.

מחקרים הוכיחו כי הכישרון לאושר נקבע במידה רבה על ידי הגנים. פרופסורים לפסיכולוגיה סבורים כי ניסיון להיות מאושר זהה לניסיון להיות גבוה יותר. לכל אדם יש את נקודת האושר שלו, והחוכמה היא לא להתרחק הרבה מנקודה זו.

ועדיין, פסיכולוגים מאמינים שניתן לרדוף אחר האושר באמצעות סיכול רגשות שליליים כגון פסימיות, טינה וכעס, וניתן לטפח רגשות חיוביים כגון אמפתיה, שלווה ובמיוחד הכרת תודה.

כיצד להשיג אושר – טיפים לחיים מאושרים יותר

יכולת הבחירה באושר – מדריך השלבים לבחירות נכונות בחיים